فرکانس ذهنی

فرکانس امواج تتا در مغز

امواج تتا در ذهن چیست؟ – اسرار ذهن

در دو پست قبلی در مورد فرکانس های امواج ذهنی و دو موج آلفا و بتا صحبت کردیم. در این پست می خوام در مورد فرکانس موج تتا در ذهن براتون صحبت کنم.

اگه پست های قبلی رو نخوندی، پیشنهاد می کنم اول این دو تا پست رو مطالعه کن :

فرکانس امواج آلفا در مغز

فرکانس امواج بتا در مغز

فرکانس امواج تتا چیست؟

در پست های قبلی گفتیم که ذهن ما در حالت عادی در فرکانس بتا قرار داره و فرکانسش به طور معمول از ۱۴ تا ۲۱ سیکل در ثانیه متغیر هست. وقتی که می خواهیم در چیزی عمیق بشیم ( مثل دیدن فوتبال در لحظات هیجان انگیز پنالتی! ) یا وقتی که وارد خلسه یا جلسه هیپنوتیک میشیم، فرکانس ذهنمون روی آلفا تنظیم میشه. در این حالت فرکانس مغزمون از ۷ تا ۱۴ قرار میگیره.

حالت بعدی که الان می خوام در موردش باهاتون صحبت کنم، امواج تتا هست. در این حالت فرکانس ذهنمون بین ۴ تا ۷ سیکل در ثانیه هست. اگه شخص زمان زیادی در وضعیت امواج آلفا قرار بگیره، آمادگی برای یک خواب عمیق در او ایجاد میشه. در این حالت به تدریج حالت آرامش او بیشتر و بیشتر میشه و فرکانس ذهنیش کمتر و کمتر میشه.

این کاهش سرعت امواج ذهنی تا جایی ادامه پیدا میکنه که یک ریتم گذرا حدود ۵ هرتز که حداقل چند ثانیه و حداکثر چند دقیقه طول خواهد کشید به وجود میاد.

این دامنه از موج در خیالبافی و خواب به وجود میاد. این امواج باعث تجربه حالات احساسی عمیق و اولیه در ارتباط فرد میباشد. امواج تتا در زمینه های بهبود بینش و خلاقیت کاربرد داره و به طور کلی موج خیلی مفیدی هست.

امواج تتا در فردی که ساعات کاری طولانی داره نمی تونه تولید بشه و این به ضرر شخص هست. در پست بعدی به موج باقیمانده مغزمون یعنی دلتا خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید

دوستدار شما – علی جاودانی

3 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

 1. حمزه گفتند که :

  سلام عرض می کنم حضور جناب جاودانی و ههمکاران نازنین شان

  خواستم تشکری داشته باشم بابت محتوای خوب سایت و ایمیل هایی که ارسال میشن

  پاسخ دادن
 2. خاماچی گفتند که :

  سلام و خسته نباشید

  جناب جاودانی سایت تازه ولی خیلی مفید و خوبی دارین

  با این به روز رسانی ها هم مطمئنن به زودی پیشرفت خواهید کرد

  پیشنهاد میدم تو تلگرام هم یک کانال راه اندازی کنین

  پاسخ دادن