هیزم شکن

داستان مرد فقیر و هیزم فروش طمع کار

داستان مرد فقیر و بدهکار زندانی و گرسنه

داستانی که می خوام براتون نقل کنم، داستان طمع کاری هست. بیشتر ما با اینکه حقایق رو می دونیم ولی طمع باعث میشه دوباره اشتباه کنیم و متضرر بشیم.

فقیری بدهکار را به زندان بردند. او بسیار پرخُور  بود و غذای همه زندانیان را می‌دزدید و می‌خورد. زندانیان از دست او رنج می‌بردند و غذای خود را پنهانی می‌خوردند.

روزی آنها به زندان‌بان گفتند: به قاضی بگو این مرد خیلی ما را آزار می‌د‌هد غذای ۱۰ نفر را می‌خورد گلوی او مثل تنور آتش است سیر نمی‌شود. یا او را از زندان بیرون کنید، یا غذا را زیادتر بدهید.

قاضی پس از تحقیق و بررسی فهمید که این مردی پُرخور و فقیر است و همین باعث زندانی شدنش می باشد. پس بناچار به او گفت: تو آزاد هستی برو به خانه‌ات.

زندانی گفت: ای قاضی من کس و کاری ندارم فقیرم زندان برای من بهشت است اگر از زندان بیرون بروم از گشنگی می‌میرم.

قاضی نپذیرفت و او را از زندان بیرون کرد.
قاضی دستور داد او را دور شهر بگردانید و فقرش را به همه اعلام کنید. هیچ کس به او نسیه ندهد، وام ندهد، امانت ندهد. پس از این هر کس از این مرد شکایت کند دادگاه نمی‌پذیرد.

آنگاه آن مرد فقیر شکمو را بر شترِ یک مرد هیزم فروش سوار کردند.مردم هیزم فروش از صبح تا شب فقیر را کوچه به کوچه و محله به محله گرداند. در بازار جلو حمام و مسجد فریاد می‌زد:

ای مردم! این مرد را خوب بشناسید او فقیر است. به او وام ندهید، نسیه به او نفروشید، با او داد و ستد نکنید, او فقیر و پرخور و بی‌کس و کار است خوب او را نگاه کنید.

شبانگاه هیزم فروش مرد زندانی را از شتر پایین آورد و گفت: مزد من و کرایه شترم را بده من از صبح برای تو کار می‌کنم.

زندانی خندید و گفت: تو نمی‌دانی از صبح تا حالا چه می‌گویی؟ به تمام مردم شهر گفتی و خودت نفهمیدی؟ سنگ و کلوخ شهر می‌دانند که من فقیرم و تو نمی‌دانی؟ دانش تو عاریه است.

دوست خوبم طمع و غرض بر گوش و هوش ما قفل می‌زند.
بسیاری از مردمان یکسره از حقایق سخن می‌گویند ولی خود نمی‌دانند وعمل نمی کنند مثل همین مرد هیزم فروش .

3 پاسخ ها

نظر بدهید

مایل به ملحق شدن به بحث هستید ؟
تمایل به کمک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

 1. فتاحی گفتند که :

  سلام داداش علی مهربون

  خیلی مطالبت خاص هستن … ممنون که اینجا رو راه انداختی … ایمیل هاتم خیلی خوبن

  پاسخ
 2. مهدویان گفتند که :

  متاسفانه طمع و پول دوستی خیلی از افراد جامعه رو درگیر خودش کرده و این اصلاً به نفع همه نیست

  پاسخ
 3. رسولی گفتند که :

  در سوره بقره آماده است که : کسی که فقط دنیا را مطالبه کند در آخرت بهره‌ای ندارد اما کسانی که هم دنیا و هم آخرت را مطالبه نمایند از عذاب الهی دور خواهند ماند. سوره بقره آیات ۲۰۱،۲۰۲

  پاسخ