Notifications
Clear all

ضمن عرض خوش آمد گویی، برای برخورداری از آموزش های استاد جاودانی و یا رزرو مشاوره خصوصی با استاد، در تلگرام عضو کانال @tajrobeVAzendegi شوید و یا در تلگرام با آیدی استاد به نشانی @ali_javdani در تماس باشید.

راهکار غلبه بر چشم و هم چشمی  

(@admin)
عضو Admin
عضو شده: 9 سال قبل
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۵:۴۹ ق.ظ  

سلام خدمت دوستان و اعضای عزیز

در یک پست در مورد "چشم و هم چشمی" توضیح بدین ... به نظرتون چشم و هم چشمی چیه؟
چی میشه که افراد چشم و هم چشمی می کنن؟
یکی دو مورد از بارز ترین چشم و هم چشمی هایی که در دور و بری هاتون و خانواده تون دارین رو توضیح بدین همچنین یکی دو مورد از مسخره ترین چشم و هم چشمی هایی که تا حالا شنیدین رو هم بگین.

fatemeh67 پسندید
نقل‌قول
(@leila12)
کاربر پر تلاش
عضو شده: 5 سال قبل
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۶:۵۱ ق.ظ  

L.khakinahad:

سلام واااای امان از چشم و هم چشمی که آدمو از پیشرفت وفرهنگ عقب میندازه من خودم یه دوست دارم پیش دوستاش بخاطر چشم وهم چشمی که فلان چیزو خریدن ایشونم بااینکه نیاز ندارن ولی بر کم نیاوردن میخرن بعد دوسه روز همونا رو به زور به اطرافیانش می فروشه وکلی هم همیشه ضرر میکنه یا بر همین خرید عید کلی وسایلای خونه رگ عوض کرده چون عیده مردم نگاه کنن و بگن چه باسلیقه س

fatemeh67 پسندید
پاسخنقل‌قول
(@kiana)
کاربر 5 ستاره
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۷:۰۰ ق.ظ  

سلام به همه
تقلید از ویژگی های ذاتی انسانهاست و چیز بدی هم نیست. همانطور که نوزادان از راه تقلید حرف زدن یاد میگیرن، یا شروع کار در اکثر امور هنری مثل نقاشی یا موسیقی و آواز با تقلیده، حالا وقتی این تقلید در جایی که نباید و لازم نیست اتفاق بیفته میشه چشم و هم چشمی.
حتما هم تو وسایل و لوازم خونه نیست، گرچه آنجاها زیاده، اما الان از نظر من مسخره ترینش اینه که همه بچه هاشون رو کلاس زبان، موسیقی، آی مت، یا حتا حفظ قرآن میفرستن.
مگه داریم؟! مگه میشه؟!
یعنی همه این بچه ها استعداد و علاقه شون شبیه همه؟
از هر کس هم بپرسی اهل چشم و هم چشمی نیست، بچه اش علاقه داشته؟!
ما داریم بچه هامون رو با این سیستم بزرگ میکنیم، بعد همه هم میگیم ما اهل چشم و هم چشمی نیستیم، اما فامیل شوهر زیاد اهلشن😳
از آرایش و مدل پوشش بگیر تا جراحی های زیبایی و لوازم خونه و دکوراسیون و سفرهای خارجه و کلاس های اضافه و....
کیا چشم و هم چشمی می کنند؟
کسی که اعتماد به نفس نداره، اضطراب داره، افسردگی داره، خودش رو گم کرده، از درون احساس پوچی میکنه و....
ان شاالله برا سال نو یکی از تصمیمات مون این باشه که ویژگی های بد رو یکی یکی از خودمون دور کنیم.
آنجور که راحتیم زندگی کنیم نه آنجور که بقیه زندگی میکنن.

fatemeh67 پسندید
پاسخنقل‌قول
(@mohammadrasul)
کاربر طلایی
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۷:۰۱ ق.ظ  

سلام خدمت استاد گرامی و دوستان عزیز🌹چشم هم چشمی خصلت و غریزه ای هست که در وجود اکثر انسانها هست که این چشم هم چشمی ممکنه از راه مثبت باشه یا منفی؛ در کسانی که از راه منفی چشم هم چشمی میکنن دلایلش میتونه کمبود ؛ضعف؛ حسادت؛ عقده و مشکلات روانی دیگر باشد.افرادی که در زمینه های مختلف چشم هم چشمی میکنن میخواهند که خودشون رو به اون درجه دلخواه و مردم پسند برسونن و چه بسا ای کاش چشم هم چشمی از راه مثبت باشه به جای رقابت غیر منطقی رقابتی در زمینه ی رشد و موفقیت از لحاظ خودشناسی و خداشناسی و ..باشد که با اموزش دیدن صحیح به دست میاید.2:چشم هم چشمی که در اطرافمون بسیار زیاده بیشتر در زمینه ی ظواهر و تجملات بوده و هستند کسانی که از نظر معنوی و اخلاق و رفتار هم چشم هم چشمی کردن.من خودم چشم هم چشمی دارم نه از لحاظ منفیش و بیشتر در جنبه مثبتش دوست دارم پیشرفت کنم و بارها بوده که خونه ی کسی رفتیم اصلا به وسایل و جزییات خونه ی طرف توجهی نکردم مثلا شده بعد مهمونی شوهرمیا مادرم پرسیده فلان وسیلشونو دیدی چقد شیک بود یا بد بود و...ومن در جواب گفتم که کدوم چی رو میگین کلا خیلی به این چیزها توجه ندارم بیشتر رو رفتار و اخلاق طرفم و تربیت فرزندشون توجه داشتم.یه نوع چشم همچشمی که خیلی رایج شده عمل زیبایی هست که مثلا دختر خاله انجام داده طرف هم میره انجام میده و با مشکلات و هزینه های زیادی مواجه میشه و تازه آرزو میکنن که کاش اصلا این کار رو نمیکردن و پشمون میشن.

fatemeh67 پسندید
پاسخنقل‌قول
(@safora69)
کاربر 5 ستاره
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۷:۰۵ ق.ظ  

سلام

به نظرمن چشم وهم چشمی یعنی همون مقایسه کردن واین هم ازکمبوداعتمادبنفس میاد،اینکه من فکرمیکنم کاری که طرف مقابل میکنه خوب وقابل تاییدهست ولی مال من نه،اینکه من قدرت تصمیم گیری ندارم ومنتظرم کسی حرکتی بزنه ومن ازش تقلیدکنم اینکه گاهی اوقات اصلامیخوام ببینم چکارکرده که من بهترش روبکنم وبه اصطلاح بزنم رودستش

من چیزی که دوروبرم زیادهست رومیگم،دعوتی دادن 🤗یه مهمونی میری سه مدل غذادرست کردن وکلی ریخت وپاش، خوبه هاااااگاهی اوقات هنری نشون بدی ولی نه این مدلی وبا،اسراف کردن من خودمم اینجوری بودم همیشه باخودم میگفتم زشته رفتم خونه طرف برای من سه مدل غذاآورده پس منم بایدهمین کاروکنم اگرم جیب همسرم خالیه خوب چه نیازی که مهمونی بدم هروقت هزینه این همه دنگ وفنگ وداشت اون وقت دست به کارمیشم

طرف تصمیم داره برای بچه اش یه تولدخانوادگی بگیره یعنی خودش وهمسرش وبچه اش ولی به تولدیکی ازنزدیکان دعوت میشه ومیبینه اوه اوه چه خبره میره خونه تصمیمش عوض میشه ومیگه به هرنکبتی هست بایدیه تولداین چنینی وتوپ بگیرم 

یاهمین عیدطرف خریدکاملش روکرده میبنه اِاِاِمانتوی فلانی چه گروووووونه پس زشته که من چنین مانتویی روتوتنم کنم چون میشینیم توجمع اولین چیزی که سوال میکنن قیمت لباسای عیدمونه آخه چه لزومی داره که سوال کنیم بخدازشته خدااااروشکرهمین یه قلم روندارم😅😅

پاسخنقل‌قول
(@hasti)
کاربر تازه کار
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۹:۲۳ ق.ظ  

باسلام 

در خصوص چشم و هم چشمی نظر من اینه که نمیشه به همه نسبت پیدا کنه،

بعضی افراد هستن که بدلیل کمبود عزت نفس و کمبود خود باوری مدام در حال رصد کردن زندگی اطرافیان هستن و هیچ وقت به چیزی که دارن قانع نیستن و فکر میکنن دیگران از خودشون بالاتر هستن و باید اونا رو الگو قراربدن و هرکاری که اونا انجام میدن رو انجام بدن،متأسفانه این دسته از افراد برای خودشون زندگی نمیکنن و افراد جذابی هم نیستن.چون خودشون و انتخابای خودشون و سبک زندگیشون رو دوست ندارند و همیشه ترس دارن که مبادا از کسی عقب بمونن و حتی بابت تغییر زندگی اطرافیانشون حتی خوشحال هم نمیشن اگه امکانش رو داشته باشند خودشون رو به هر نحوی که شده تطبیق میدن با اون افراد از هر نظر و اگه امکانش براشون فراهم نباشه هم حسرت میخورن و هم ممکنه بدلیل بخلی که دارن قطع ارتباط کنن یا جوری به زندگی اون شخص اسیب های کمی بزنن.ولی اکثر افراد سریع اقدام به کپی برداری میکنن.

دسته دیگه ای از افراد هم هستن که دنبال تغییر تو زندگیشون هستن ولی افزاد چشم و دل سیری هستن و با دیدن تغییرات تو زندگی شخصی نه تنها حسادت سراغشون نمیاد بلکه خوشحال هم میشن برای اون افراد ولی در صدد تغییر زندگی خودشونم هستن و برنامه هایی دارن که هیچ کس از این برنامه ها خبر نداره،به بعضی از این افراد اشتباها برچسب زده میشه که چشم و هم چشمی دارن در صورتیکه تو باطن،قضیه چیز دیگه ای هستش،

ووو 

تشخیص این دو مورد کمی سخته، و بعضی اوقات شاهد قضاوت های نادرست هم میشیم.

به نظر من شخصی که چشم و هم چشمی داره باید جوری متوجه این رفتار بدش بشه و رو خودش کار کنه تا این رفتار به شکل درستش در بیاد(چون همه انسان ها خواهان زیبایی و دیده شدن و پیشرفت و داشتن زندگی مرفه هستن)

ولی خب بعضی از این افراد نمیدونن چطور باید احساساتشون رو مدیریت کنن و مسیر غلطی رو در پیش میگیرن.

در مورد خودمو خانوادم باید بگم که تا حالا چشم رو هم چشمی نداشتیم و مادرم مخصوصا خیلی زن چشم و دل سیری هستش و هیچوقت حسرت زندگی کسیو نخورده و بابت داشته هاش خدارو شاکر بوده و دیدم که اگه از اطرافیان کسی به زندگیش رسیده و اجناسی رو خریداری کرده خوشحال شده و تبریک گفته،ولی خب همون اندازه هم افرادی که در اطراف ما هستن کمتر چشم و هم چشمی دارن،خیلی افراد کمی هستن که معمولا خیلی تابلو میکنن خودشون رو و بعد از مدتی رفت و آمدشون رو کم میکنن و بعد قطع😄

یادمه تازه اومده بودیم به خونه جدیدمون و خیلی طول کشید تا برای پنجره های منزل پرده های شیکی تهیه کنیم و همسایه ای داشتیم که اونا هم مثل ما تازه اومده بودن و شرایط کمی مشابه بود،مامان من اقدام کرد به خرید پارچه های دلخواه خودش تا بده پرده دوز،همسایه به محض دیدن پارچه ها رفت پرده سرا و سفارش پرده داد و حدود دو هفته جلوتر از ما پنجره هاش پرده دار شدند،ما کلی خوشحال شدیمو تبریک گفتیم،ولی بعد از دوهفته که پرده های وصل شده خونه مارو که دید قبل گفتن تبریک گفت پرده هایی که سفارش دادم از چشمم افتادن😂

یا یبار هدیه ای که شامل روسری فانتزی از ایتالیا بود بهم داده شد و اینا متوجه شدن که روسری از ایتالیا اومده،یه جشن تولد داشتن که با کلی خواهش ازم اون روسری رو قرض گرفتن تا تو تولدشون جلو فامیل پز بدن.

در هر صورت میخوام بگم که افرادی که چشم و هم چشمی دارن رو باید به چشم یه مریض بهشون نگاه کرد و این افراد خیلی باید رو خودشون کار کنن.

پاسخنقل‌قول
(@leilasn)
کاربر 5 ستاره
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۹:۲۸ ق.ظ  

L S:
چشم هم چشمی نوعی از خودکم بینی هست.یعنی خود را کامل ندانسته بنابراین درصدد شبیه کردن به افرادیست که آنها را کامل میپندارد.البته بعضی مواقع از علایق فرد ناشی میشود مثلا چون من دوست دارم به فلان کشورخارجی سفر کنم و شرایط ش نداشتم.تا میبینم شخصی که به من نزدیک هست از نظر اقتصادی وشخصیتی ،سفر کرده برانگیخته میشم .حس حسادت م گل میکنه و فورا درصدد برآوردن خواسته های خودم در اصل هستم....البته چشم همچشمی اگر در مواردی باشد که نه به علایق شخص مربوط است نه به لزومات زندگیش ،اونجا مخرب و زیان آور است....مسخره ترین چشم همچشمی که دیدم در یک خانواده شلوغ چندخواهری بود که هر کدوم از خواهرها مبل میخرید همه یکی یکی میخریدند هرکدوم کربلا میرفتن همه یکی یکی میرفتن.....درمان این بیماری بنظر من شناخت وجود وشخصیت خود فرد و در نهایت تلاش برای رسیدن خواسته های خودمان است نه رویاهای دیگران

پاسخنقل‌قول
(@41266)
کاربر فعال پر تلاش
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۹:۳۷ ق.ظ  

پدیده ناهنجار چشم و همچشمی پدیده‌ای است که در میان بیشتر مردم جامعه ـ چه مرد، چه زن ـ وجود دارد به طوری که آنها را وادار می‌کند پیوسته خود و زندگی‌شان را با دیگران بویژه همسایه‌های خود مقایسه کنند.

مشکلات چشم و همچشمی  
نداشتن رضایت و گرفتاردر دام افسردگی
نداشتن آرامش
بدهکاری و نرسیدن به اهداف
از بین بردن روابط خوب
گم کردن وجود خود

اثرات چشم و هم چشمی
اعتیاد، طلاق، فقر و اختلافات خانوادگی از نتایج همین رفتار غلط است، گیر و دارهای ناشی از چشم و هم چشمی گاهی شکاف‌های بزرگی را در خانواده پدید می‌آورد؛ رقابت ناسالم مالی در بین افراد بدون در نظر گرفتن شرایط مالی خانواده انزوای فردی را به دنبال دارد و یکی از عوامل مهم در طلاق زوج‌هاست که در گام اول با طلاق عاطفی شکل می‌گیرد و این در حالی است که فرزندان و در واقع نسل آینده جامعه از این رفتار ناهنجار قربانیان اصلی این رفتار هستند.

ريشه يابي علل چشم و هم چشمي
چنان كه گفته شد منشأ چشم و هم چشمي را مي بايست در برخي از غرايز طبيعي و فطري بشر جست. اگرچه شخصي كه گرفتار بيماري چشم و هم چشمي مي شود و اين نابهنجاري را در خود رشد و تقويت مي كند به كژي و بيراهه مي رود. در انسان ها غريزه الگوپذيري وجود دارد. همين غريزه است كه آدمي را براي رشد و تعالي و تكامل و جامعه پذيري آماده مي كند. كودكان با تقليد، واژگان را مي آموزند و با تقليد از رفتار بزرگ ترها خود را با محيط اجتماعي هماهنگ مي كنند و با بهره گيري از آن دانش هاي نظري و تجربي منتقل مي شود و تكامل و رشد فردي و اجتماعي در جوامع انساني روز به روز فزوني مي يابد.

اما كساني كه دچار نابهنجاري رفتاري چشم و هم چشمي مي شوند از اين مسئله (الگوپذيري و تقليدكردن فطري بشري) به درستي بهره نمي گيرند و آن را در جايي نادرست هزينه و خرج مي كنند. همانند اين مسئله را قرآن درباره تقليد از باورهاي نادرست و آيين ها و اعمال و مناسك خرافي مطرح مي سازد و آن را به عنوان تقليد غيرمجاز و ناروا مورد سرزنش قرار مي دهد.

بنابراين مي بايست به كساني كه گرفتار چشم وهم چشمي هستند آموخت به جاي آن كه در اين حوزه ها از ديگري تقليد كنند، در اموري تقليد كنند كه براي آنان مفيد و سازنده است.
عامل ديگري كه قرآن براي چشم و هم چشمي برمي شمارد، تكبر است. تكبر خصوصيت ضداخلاقي است كه در همگان به گونه اي وجود دارد. اين خصوصيت كه از آن به رذيلت اخلاقي ياد مي شود موجب مي شود تا شخص خود را برتر از ديگري بيابد. از اين رو مي كوشد تا به هر شكلي شده برتري خويش را نشان دهد و خود را فراتر و بزرگ تر و برتر از ديگري بنماياند. اين گونه است كه چيزهايي كه در خود مي يابد به رخ ديگري مي كشد و در اموري كه احساس مي كند كه از برتري برخوردار نيست تظاهر به دارايي آن مي نمايد. از اين رو مسئله چشم و هم چشمي به عنوان تظاهر براي برتري جويي مطرح مي شود و شخص مي كوشد تا با تظاهر برتري خود را نشان دهد 

sabory پسندید
پاسخنقل‌قول
(@mohamad)
کاربر پر تلاش
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۹:۳۹ ق.ظ  

سلام چشم هم چشمی یعنی پزدادن به دیگران فارغ ازاینکه اون کاربرامون ارزشی داشته باشه یانه،یعنی شایدطرف رفته برای خونش یه وسیله خریده ولی همسایش ازاون وسیله ایی که اون طرف خریده خوشش نمیاداماچون میبینه اون وسیله به چشمه دوروبریهاش قشنگه فارغ ازاینکه ازاون وسیله خوشش بیادمیره عین همونومیخره فقط برای پزدادن به این واون ،واقعاچقدبده آدم زندگیشوبا سلیقه ورفتاردوروبریهاش وفق بده😏وهیچ ارزشی به سلیقه خودش نده
این چیزهابایدبی اهمیت باشه برامون ونسبت به جیب همسرمون خرج کنیم بعضی هارومن دیدم که دیدن فلان کس توفامیلشون خونشونوکرده رفته قرض وقسط ووام جورکرده بابدبختی که اونم خونشو نو کنه واین شوهربیچاره بایدتحت فشارباشه تابتونه قسطاشوبده البته که آدم بایددرهرزمینه ایی پیشرفت کنه امابایدبه جیب همسرهم نگاهی بکنه واونوتحت فشارقرارنده واگه هم خواست یه وسیله ایی بخره بدون چشم وهم چشمی وبامشورت همسراین کارروبکنه
این چشم وهم چشمی یعنی رفتارمون ،سلیقمون،خونمون روبه کارهای دیگران وصل کنیم

واینکه چی میشه که آدم چشم وهم چشمی میکنه اینه که میره زندگیشو،همسرشو،بچه هاشو،بازندگی دیگران مقایسه میکنه واین میشه که طرف چشم وهم چشمی میکنه ومیبینه طرف بچشوفرستاده مثلاکلاس زبان اونم فارغ ازاینکه فرزندش به اون کلاس علاقه داره یانه میفرستش کلاس زبان

مسخره ترین چشم وهم چشمی به نظرم مین خانمایی هستن که میرن هزاران خرج میکنن وصورت قشنگشون رو زشت میکنن وعکسی دیدم که طرف یه راکُن داشت ورفته بودبالیزروچیزای دیگه خوشوشکل اون حیون کرده بود🤢ومیگن مدشده🤕 ویکی دیگه میبینه وچشم وهم چشمی میکنه وصورتشوبه بدترین شکل حراحی میکنه😂😂😂😂

پاسخنقل‌قول
(@arezoo)
کاربر پر تلاش
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۱۲:۴۶ ب.ظ  

ای داد از چشم و هم چشمی که تموم زندگی های امروزی را داغون کرده چشم و هم چشمی امروزه بیشتر در وسایل خونه و لباس و ظاهر افراد شده که بدترینش و مسخره ترینش در همین ظاهر ادم ها شده که با جون خودشون بازی میکننند مثل این که ،این دختر خالم رفته بینی شو عمل کرده .این خالم ناخنش را اینجوری کاشته .این عمم تتوی روی بدنش را اینجوری زده و خیلی زیاد .......که تا شب باید بگم بعد میان مدل به مدل عوض میکنند تا نکنه از قافله عقب بمونند .

پاسخنقل‌قول
(@zzzz)
سوپر درخشان
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۲:۱۴ ب.ظ  

چشم و هم چشمی یک رفتار ناپسند و ناشایسته است مه متاسفانه گریبانگیر خیلی از خانواده ها و یا به سخنی دیگر جامعه شده است تا جایی که بصورت یک عادت درآمده است و این خیلی بد است که آدمی وقت خود را صرف چیزهای بیهوده کند.
تلاش برای بهترین ها خوب است اما نه به قیمت بی ارزشی خود و یا خود را به آب و آتش زدن.
وقتی شخصی شخصیت خودش و یا زندگیش را با دیگران مقایسه کند ممکن است به مواردی برخورد کند  که بعضی آنها را در خود نیابد پس رو به حسادت آورده و هر روز جای شیطان را در دل خویش باز می‌کند.
به نظر می رسد که انسانیت آن است که با داشته هایت سازگار باشی و کاری به زندگی دیگران نداشته باشی.
اگر چیزی را نیاز داری بخر ولی اگر لازم نداری هزار تا کار خوب میتوانی با همان پول بی ارزش بکنی که ارزشمند باشد و روزیت را خدای مهربان زیاد کند.
وقت آن است که کمی بیندیشیم🧐
وقتی می‌شود زیبا فکر کرد و از خوبی‌های شخصی و یا هنر شخصی تعریف کرد، حسادت چرا؟هم چشی چرا؟
خدا که این همه نعمت داده به بندگانش ،چشم دل باز کن ، تا ببینی!
🍃وقتی که کسی چیزی را میخره باید گفت مبارک باشه، از این بهترش را بخرین!
نه اینکه از  حسودی. چشم ها از حدقه بزنه بیرون😟
یا به خودت هی  بگی  ،حالا می روم بهترش را می خرم ،تا رویش را کم کنم😖
یا اینکه دیگران را مسخره کنی و بگی این چیه خریدین ،فلانی بهترش را داره،یا ارزون‌تر میتوانستین بخرین😠
و خلاصه از این حرفهای بی اساس زیاده ، که خیلی بده و متاسفانه اینقدر عادی شده که جزیی از وجود شده یک چیزی مثل نوشیدن اب😕
مسخره ترین چشم و هم چشمی اینه که:
می دونی فلانی واقعا از هر لحاظ خوب و عالیه ولی سعی میکنی او را کوچک و بی ارزش جلوه بدهی.😌
از لاک پشت ، یک چیزی دیگر باید آموخت!
اینکه در مواقع ضروری سر خودت را داخل لاک خودت بکنی و بی خیال بعضی چیزها و بعضی آدم ها شوین🙃👌
یک پیشنهاد برای خرید عیدتون به اندازه توانتون همه چیز بخرین و شادی کنین و اگر نمی توانین بعضی چیزها را بخرین به تغذیه سالم فکر کنین به جای وضع بد اقتصادی جامعه!👌
اینجوری افکار منفی دور شده و بهترین ها را جذب میکنین.
🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

✅ فرهنگ دید و بازدید عید

۱- قبل از رفتن به مهمانی، اگه دعوت نشدیم، با میزبان تماس گرفته و با وی هماهنگی كنیم.
۲ - بهتر است از میزبان بخواهیم خود وقت مناسب را تعیین كند.

۳ - اگر برای اولین بار به منزل كسی می‌رویم، بهتر است دست خالی نرویم و با توجه به شرایط ِمیزبان و در حد توان هدیه‌ای ببریم. 
۴ - در پذیرایی، محدودیت‌های میزبان را درك كنیم و انتظارات بیش از حد توان او نداشته باشیم.

۵ - موضوعات اختلاف‌ برانگیز مطرح نكنیم و مهمانی را به میدان جنگ و جدل تبدیل نكنیم.
از بحث سیاسی پرهیز کنیم و با کنایه صحبت نکنیم.
۶ - احترام میزبان را نگه داریم و از محكوم كردن او و به كرسی نشاندن حرف خویش پرهیز کنیم.

۷ - در جمع، از ثروت و دارایی‌ها و افتخارات خویش تعریف نكنیم و از شغل و مقام پردرآمد و پولساز خود صحبت نكنیم، به ویژه اگر مخاطبمان فاقد آنها باشد.
۸ - از گله‌گذاری و غیبت در مهمانی‌ بپرهیزیم و پشت‌ سر مهمانان، میزبان، دوستان و نزدیكانمان بدگویی نكنیم.

۹ - به عنوان میزبان، با مهمانان خود به گرمی رفتار كنیم. از درد و غم، بیماری و گرفتاری‌های روزمره خود برای مهمانان داستان نسازیم. 
۱۰ - اگر در منزل خود عادت غذایی یا آداب خاصی داریم كه میزبان قادر به برآورده‌ كردن آن نیست از وی تقاضای آن را نكنیم (باعث دردسر یا شرمندگی او نشویم).

۱۱ - در خوردن غذا مانند منزل خود رفتار نكنیم و از پرخوری بپرهیزیم.
۱۲ - در مهمانی از میزبان راجع به شغلش و میزان درآمدش نپرسیم. از میران حقوق و دارائی نپرسیم. 

۱۳ - فراموش نكنیم ما حق نداریم ‌دكوراسیون منزل میزبان را تغییر دهیم.
پرده را کنار نزنیم و یا روشنایی را کم و زیاد نکنیم. 
۱۴ - در مهمانی‌ تمام‌ وقت را با یك نفر از حاضران به گفت‌ و گو نپردازیم، طوری كه گویی شخص دیگری در آن محل حضور ندارد. 

۱۵ - كودكان خود را كنترل كنیم تا باعث زحمت برای میزبان نشویم.
۱۶ - در زمان نشستن، ما تابع میزبان هستیم، اگر به ما تعارف كردند كه جای خاصی بنشینیم، حتما رعایت كنیم.

۱۷ - راجع به قیمت مبل و فرش و وسایل دیگر منزل میزبان نپرسیم.
۱۸ - در میهمانی‌ها موج منفی ندهیم واز شایعه پراکنی و سیاه‌نمایی دوری کنیم.

۱۹ - با لباس و طلا و ظاهر آنچنانی خود، فخر فروشی نکنیم.
۲۰ -در دید و بازدیدها از تجربیات گذشته بگوییم و دست و زبانمان خیر باشد.

چه بسا در این دید وبازدیدها گره از کار و زندگی کسی باز شود. ساده ترین راه دعوت کردن افرادی که دنبال تغییر و ساختن و بهبود زندگی شون هستن به کانال موفقیت شخصی و همسرداری هست.

پاسخنقل‌قول
(@hananlatifi97)
کاربر فعال
۱۴/۱۲/۱۳۹۷ ۵:۱۴ ب.ظ  

سلام روزتون خوش🌺🌸
منم اصلا از چشم وهم چشمی خوشم نیومده ونمیاد..همیشه به اون چیزی که خدا بهم داده راضی بودم وشکرشو بجا اوردم..اگه جاهایی هم حس حسادتم بر انگیخته شده ماشاالله گفتم واز خدا خواستم به منم از خوبهای خودش بده ودعای خیر کردم واسه همه😍
شاید یه چیزی بگم باورتون نشه..من تا چند بار نرم خونه کسی نمیدونم قالیهاشون چه رنگیه یا بشقاباشو یا لوسترشون یا هرچیز دیگه ازم بپرسید میگم نمیدونم توجه نکردم😁😉 بعضیا از بس چش و همچشمی نمیکنم ودنبال مد نیستم بهم میگن دهاتی😊البته توهین به دهاتیای عزیز نشه...همچین کسایی مشکل شخصیتی دارن و واسه اینکه به چشم بیان چشم وهم چشمی میکنن چون به زندگی خودشون راضی نیستن حسادت میکنن وچشمشون به زندگی مردمه وآرامش ندارن..حتی یه نفرو میشناسم که چون وضعشون از ما پایین تره همش مت رو نفرین میکنه وابراز تنفر ازمون داره...حتی یه بار میخواستیم بریم مسافرت از بس که به شوهرش گفته بود اینا پول دارن ومسافرت میرن ونفرین کرده بود که شوهرش عصبی شده بود وتا چند ماه شیشه های خونمونو میشکست وآخر سر هم با شوهرم درگیر شد وبه قصد کشتن شوهرمو زده بود ولی ما به خاطر فامیلی واحترام سرپوش گذاشتیم روی قضیه وآروم از کنارش رد شدیم..منم به خاطر اینکه دیگه از این جسارتها بهمون نشه رابطمو باهاشون قطع کردم ودیگه باهاشون سلام هم نمیکنم..نه اینکه کینه به دل گرفته باشم..برای اینکه جلوی ضررهای بعدشو وهتک حرمتهای بعدی رو بگیرم😱😳واقعا خدا شفاشون بده

پاسخنقل‌قول
(@zzzz)
سوپر درخشان
۱۵/۱۲/۱۳۹۷ ۲:۴۲ ق.ظ  
🔻بچه‌ها با خيالِ کفش و لباس نو، چشمانشان را می‌بندند!
زن‌ها با فکر عوض کردن فرش و رنگ مبل جديدشان!
مردها با محاسبه‌ی هزينه‌های شب عيد و کارهای نيمه‌تمامشان!

🔹اما فروردين که از نيمه بگذرد، طرح فرش و رنگ مبل از مُد می‌افتد و کفش و لباس نو از چشم، هزينه‌ها و کارهای نيمه‌تمام هم احتمالا تمام می‌شود!
ماهی‌ها می‌ميرند و سبزه‌ها پلاسيده می‌شوند.
روی ديوارها و شيشه‌ها باز گرد و خاک می‌نشيند و هفت‌سين‌ها کم‌کم جمع می‌شود...

🔸اينها رو گفتم که بدانيد، اگر هفت‌سينتان يک سين هم کم داشته باشد، ايرادی ندارد!

اگر لباستان فلان مارک و مبلتان فلان طرح هم نباشد، آسمان به زمين نمی‌آيد جانم!

خارج کنيد خودتان را از دور اين رقابت چشم و هم‌چشمی‌ها... شادی‌هايتان را به اين ماديات بی‌دوام گره نزنيد!

🔻بگذاريد کودکانمان ياد بگيرند که سال نو چيزی نيست جز حال خوب کنار هم بودن و یک استارت مجدد برای کاستن از ضعف هامون و رشد بیشتر! جز وقتی که در کنار هم می‌گذرانيم... احساس خوشبختی داشتن با ماديات هنر نيست!

اگر ميان همين اندک ‌داشته‌هايتان هم، با هم مهربان بوديد، آن وقت برويد و ميان مردم خوشبختی‌تان را جار بزنيد!

🔹اگر تصميم گرفتيد امسال را بيشتر کنار هم باشيد و بيشتر لبخند بزنيد و از تجربیات سال گذشته و شکست هاتون درس بگیرین برای رشد و تغییر و تحول، آن وقت است که شکوفه‌های خوشبختی در دلتان جوانه می‌زند
و حال و هوای زندگيتان بهاری می‌شود...

♦️لبخند بزنيد به ترک ديوارتان! شايد شکوفه‌ای ميانش منتظر جوانه زدن باشد!❣️

پاسخنقل‌قول
(@hastisadat)
کاربر فعال
۱۶/۱۲/۱۳۹۷ ۱۱:۰۳ ق.ظ  

سلام ب نظر من چشم و هم چشمی ی جور تقلید کورکورانه هستش همه ادما ی جاهایی از بقیه الگو گرفتن و میگرین نمیشه گفت من اصن از کسی تقلید نمیکنم چون غیر ممکنه و همین خصلت الگوگیری انسان هس ک باعث تداوم نسل ادمی شده اینکه مثلا وقتی ی بچه میبینه موقع رد شدن از خیابون همه اول سمت چپ رو نگا میکنن بعد راست اینم یاد میگیره بخاطر نجات جونش از همین الگو پیروی کنه پس تقلید خیلیم چیز بدی نیس اما وقتی چشم هر چی ک دید و فرد بدون چون و چرا اون رو پذیرفت و تکرار کرد اینجا دیگه درست نیس و معمولا اینجور تقلید کردن ن تنها خود فرد بلکه خانواده و اطرافیانش رو هم بزحمت میندازه

اینکه چی میشه افراد دچار چشم و هم چشمی میشن🤔 همه افراد دوس دارن بهترین باشن و ی عده سعی میکنن تو حرفه شون یا جنبه هایی ک استعداد دارن و علاقه دارن رشد و پیشرفت کنن ولی ی عده دچار کمال گرایی میشن و میخوان تو تمام جنبه های زندگی چ تواناییش رو داشته باشن چ نداشته باشن بهترین باشن و ب اصطلاح نمیخوان جلو بقیه کم بیارن و هر کی هر کاری کرد اینجور افراد هم میگن من باید بهتر از فلانی انجامش بدم هر چی میخواد باشه هم مهم نیس فقط من دیده بشم ک معمولا این اشخاص خود کم بین هستن و اعتماد بنفس پایینی دارن و مدام درحال مقایسه کردن و حسد ورزیدنن و همین طور اهل مد گرایی و یا بقول خودشون بروز هستن و واس رهایی از این نقص ها و کمبود هایی ک حس میکنن دست ب هر کاری میزنن

اگ بخوام چشم و هم چشمی ک تا بحال دیدم بگم چیزی ک کاملا مشهود هس و فک کنم همه باهاش مواجه شدن عمل های زیبایی هستش ک من ب شخصه دو نفر رو میشناسم ک از زیبایی زبون زد بودن و هیچ عیب و نقصی نداشتن اما چون دوستاشون عمل های زیبایی داشتن اینا هم عمل کردن اما واقعا چهرشون دیگه اون زیبایی رو نداره و هر کس میبینه میگه چقد زشت شدن
اینجور تقلید کردن ب نظرم همه مسخره میاد و یا بهتره بگم دردناکن و خیلی جای تاسف داره ک بعضی از مردم کشورم همچین خصلتی دارن ولی چیزی ک بنظرم خیلی مسخره میومد ی خانمی هستش ک ب شدت نسبت ب جاری هاش حسادت داره و هرکاری ک اونا انجام میدن اونم باید انجام بده و وقتی جاری بزرگه بچه دار شد اونم بعد چند ماه بچش ب دنیا اومد و بخاطر اینکه از جاریش کم نیاره بچه خودش رو حسابی اذیت کرد مدام وزن بچش رو چک میکرد ک ی وقت پایین تر از وزن بچه جاریش نباشه و خیلی کارا دیگه ک وقتی من میدیدم نمیدونستم بخندم یا گریه کنم از مادر بودن ک هیچی نفهمید هیچ بچش هم الان ی سری مشکلاتی داره و عجیب اینکه دست از کاراش بر نمیداره😏

امیدوارم روزی برسه فقط جهت رشد و پیشرفت تقلید کنیم👌🌹

پاسخنقل‌قول